Asociația Amici dei Bambini, Moldova angajează psihologi în cadrul serviciului Ludobus

Context: Filiala din Moldova a Asociației Amici dei Bambini este o Organizație Non-Guvernamentală care activează în Republica Moldova de mai bine de 20 ani și  promovează dreptul fiecărui copil la familie, educație și timp liber.

Amici dei Bambini, Moldova implementează, în perioada aprilie – septembrie 2022, intervenția de răspuns la criza refugiaților din Ucraina ”Ludobusul pentru PACE”.

Ludobusul este un proiect inovativ dezvoltat de Amici dei Bambini, Moldova începând cu anul 2008. Ludobusul este o bibliotecă mobilă de jocuri, care activează în baza unor programe specifice de animație. Cu ajutorul unei echipe de animatori socio-educativi și psihologi, Ludobusul creează momente unice de divertisment, învățare bazată pe joc, activități în aer liber și ateliere de creație pentru copii.

Scopul proiectului: Îmbunătățirea bunăstării psihosociale a copiilor din Republica Moldova (inclusiv a celor refugiați din Ucraina) prin oferirea activităților bazate pe joc și facilitarea integrării acestora în comunitate.

Scopul postului: în cadrul LUDOBUS-ului, psihologul oferă asistență psihologică de criză copiilor și îngrijitorilor (părinți, bunei, rude etc.), individual și în cadrul grupurilor de suport.

Program de muncă: part-time (3 zile în săptămână)

Locul de muncă: Chișinău, Centrul Metodologic de Animație cu deplasări în teritoriu

Poziție: Psiholog

Perioada de angajare: mai – septembrie 2022 (cu posibilitate de prelungire)

Atribuții și responsabilități:

  • Identificarea necesităților de suport psiho-emoțional ale copiilor, părinților și îngrijitorilor din 10 localități beneficiare ale intervenției ”Ludobusul pentru PACE”;

  • Planificarea, împreună cu echipa Ludobusului, a activităților de suport psiho-emoțional și socio-educativ pentru copii și adulți, în dependență de necesitățile identificate în fiecare localitate;

  • Realizarea ședințelor de consiliere și ghidare pentru copii și adulți, oferind suport informațional, instrumental şi emoțional la necesitate;

  • Asigurarea evidenței beneficiarilor serviciilor psihologice oferite (copii, părinți/reprezentanți legali etc.);

  • Stabilirea legăturilor cu alte organizații prezente în teritoriu și referirea cazurilor specifice pentru un suport psihologic specializat;

  • Participarea la instruirile specifice (în domeniul psiho-social și socio-educativ), oferite în cadrul organizației pentru a furniza un răspuns cât mai prompt și adecvat crizei provocate de război;

  • Participarea la ședințele organizatorice săptămânale ale echipei de animatori socio-educativi în vederea asigurării reușitei activităților și rezultatelor programate în cadrul Ludobusului;

  • Participarea la elaborarea rapoartelor de proiect prin oferirea datelor obținute în cadrul activităților cu Ludobusul;

  • Alte roluri şi responsabilități la delegarea Coordonatorului de proiect.

Toată activitatea va fi organizată în conformitate cu Politica de protecție a copilului și Regulamentul Intern al organizației, aprobate în cadrul A.O. Filiala din Moldova a Asociației Amici dei Bambini.

Formare, abilități și calități personale:

  • Studii superioare în domeniul psihologiei și psihopedagogiei;

  • Experiență de muncă în domeniu – minim 2 ani;

  • Experiență de muncă în ONG-uri (constituie un avantaj);

  • Organizarea activității de consiliere psihologică individuală sau de grup, în baza nevoilor;

  • Cunoașterea limbilor română și rusă;

  • Abilități de comunicare asertivă și eficientă;

  • Abilități de interacțiune cu beneficiarii și cu membrii echipei de lucru;

  • Abilități de organizare şi planificare;

  • Abilitate de lucru în echipă și independent;

  • Empatie și non-discriminare în lucrul cu diverse categorii de beneficiari;

  • Disciplină, corectitudine şi seriozitate;

  • Flexibilitate, capacitate de adaptare la situații neprevăzute și orientare spre realizarea obiectivelor;

  • Rezistență pentru activitate în condiții şi situații de stres;

  • Abilități de operare cu pachetul Microsoft Office (Word, Excel, Power Point etc.);

  • Disponibilitate imediată pentru a se implica cel puțin trei zile pe săptămână, în perioada mai - septembrie 2022;

  • Disponibilitate pentru deplasări frecvente în teritoriu (10 localități rurale din raioanele Briceni, Edineț, Drochia, Ungheni, Ialoveni, Hîncești, Leova, Cahul și Taraclia)

Oferim:

  • Salariu atractiv și motivant;

  • Instruire în domeniul asistenței psihosociale și a animației socio-educative;

  • Program flexibil;

  • Atmosferă de lucru prietenoasă.

Persoanele interesate vor expedia CV-ul actualizat și scrisoarea de motivare la adresa electronică: moldova.aibi@gmail.com, cu mențiunea “Psiholog - Ludobus”, până la 10.04.2022.

Persoană de contact: Tatiana Lungu (cell. 069291115)

Doar persoanele preselectate vor fi invitate la interviu.