Societatea de Cruce Roșie din Moldova angajează coordonator program prim-ajutor premedical (First Aid)

Societatea de Cruce Roşie din Republica Moldova (SCRM) este o organizație non-guvernamentală, non-profit, apolitică, care activează mai bine de 97 de ani și şi funcţionează în baza Convenţiilor de la Geneva din 1949, activitatea de baza fiind de a preveni şi alina suferintele bătrînilor solitari, persoanelor și copiilor cu dizabilități, copiilor orfani, familiilor cu mulţi copii și familiilor monoparentale din Moldova.

În procesul de dezvoltare de parteneriate și implementare a programelor suntem în căutare de coleg/ă.

Denumirea postului: Coordonator program Prim Ajutor premedical (First Aid)

Loc de muncă: Republica Moldova, Chișinău, s. Centru

Program de lucru: Full-time 5/2, orele 9.00 – 17.30, pauza de masa 30 min

Experiență: minim 2 ani în domeniu

Responsabilitati principale:

  • Desfășoară instruiri în coordonare și cu suportul Societății de Cruce Roșie din Franța (CRF) în domeniul Primului Ajutor (în continuare P.A.) pentru filialele și voluntarii Crucii Roșii, dar și comunitățile locale;
  • Pregătește materialele necesare pentru a asigura procesul de instruire;
  • Stabilește, implementează și administrează politicile și procedurile organizației îndomeniul P.A. în colaborare cu CRF;
  • Colectează, analizează, verifică și sintetizează informațiile în scopul dezvoltării programului;
  • Se implică în dezvoltarea planurilor și simulărilor de răspuns în caz de urgență și de pregătire pentru dezastre;
  • Participă la exerciții de monitorizare și evaluare, întocmește procese verbale/rapoarte privind rezultatele monitorizării;
  • Efectuează vizite și sondaje în teren la filiale și împărtășește informațiile cu partenerii și alte părți interesate. Evaluează progresul în scopul oferirii suportului tehnic sau informațional necesar. Raportează despre problemele critice, blocajele și problemele potențiale în scopul întreprinderii acțiunilor de răspuns;
  • Stabilește, în coordonare cu SCF, parteneriate de lucru eficiente cu omologii guvernamentali din sectorul sănătății și alte părți interesate la nivel național, prin schimbul activ de informații și cunoștințe;
  • Elaborează materiale de comunicare și informare pentru a spori nivelul de conștientizare, a stabili parteneriate și a contribui la colectarea de fonduri în domeniul sănătății;
  • Aplică abordări inovatoare propuse de SCF și bunele practici în domeniul acordării P.A.;
  • Implementarea politicii naționale de prim ajutor premedical;
  • Realizează în coordonare cu echipele SCF și SCRM un plan anual de acțiune ținând cont de toate proiectele legate de primul ajutor premedical și îl implementează;
  • Actualizează conținutul cursurilor de prim ajutor premedical (conform Ghidurilor SCF) oferite și crează altele noi pentru diferite grupuri țintă;
  • Colaborează cu filialele pentru a se asigura că există un program continuu de instruire în prim-ajutor premedical, care să permită SCRM să răspundă nevoilor locale și oricăror angajamente;
  • În coordonare cu conducerea SCRM și cu sprijinul echipei SCF specialistul, dezvoltă și implementează strategia SCRM pe SPA și planul anual de acțiuni ulterioare și se asigură că acestea sunt înțelese și aprobate de toate sucursalele;
  • Atunci cand este necesar intocmeste si/sau traduce documente aferente pe domeniul SPA din limba engleză in limba romana/rusa.

Calificări și abilități personale:

  • Deține diplomă de licență relevantă (nu necesită pregătirea medicală);
  • Minim 2 ani de experiență profesională care a inclus managementul echipei, informațiilor și/sau proiectelor;
  • Experienta in proiecte internationale va constitui un avantaj;
  • Bune abilități de comunicare și prezentare oficială orală și scrisă;
  • Cunostinte avansate de limba romana, rusa si engleza;
  • Bune abilități de planificare, organizare și implementare.

Ce oferim:

  • Salariu motivant, plătit la timp;
  • Experienta internationala intr-o echipa de profesionisti;
  • Instruire online și offline;
  • Schimburi de experiențe internaționale.

Persoanele interesate sunt rugate să expedieze CV-urile pana la data de 31.03.2024 la hr.office@redcross.md cu indicarea în subiectul e-mailului a poziției pentru care optați pentru Coordonator FA .