Invest Moldova - Specialist Principal în Direcția Investiții și Protejarea Investițiilor

Denumirea şi sediul angajatorului: Instituția Publică Agenția de Investiții, mun. Chișinău, str. Eugen Doga, nr. 2, MD-2005. Agenția de Investiții este o instituție publică, fondată de Guvernul Republicii Moldova, creată și mandatată să atragă investiții strategice în Republica Moldova, să contribuie la creșterea exporturilor, să promoveze imaginea de țară și să dezvolte dimensiunea de diplomație economică.

Denumirea funcţiei vacante: Specialist Principal în Direcția Investiții și Protejarea Investițiilor.

Responsabilitățile de bază ale funcţiei, conform fişei postului:

1.       Analiza Oportunităților de Investiții:

  • Evaluarea pieței și identificarea oportunităților de investiții în diverse sectoare.
  • Colectarea și analiza datelor economice și a tendințelor de piață pentru a oferi informații relevante investitorilor.

2.       Relații cu Investitorii:

  • Comunicarea și interacțiunea cu investitorii existenți sau potențiali.
  • Organizarea de evenimente, conferințe sau prezentări pentru a promova oportunitățile de investiții.

3.       Asistență în Procesul de Investiții:

  • Furnizarea de informații și asistență investitorilor pe parcursul procesului de investiții.
  • Colaborarea cu alte departamente pentru a facilita procedurile și autorizațiile necesare.
  • Conectarea potențialilor investitori cu subiecții relevanți procesului de atragere a investițiilor din Republica Moldova, inclusiv cu reprezentanți ai autorităților publice relevante.

4.       Promovarea Climatului de Afaceri:

  • Lucrul cu factorii guvernamentali și non-guvernamentali pentru a îmbunătăți climatul de afaceri și a elimina obstacolele pentru investiții.
  • Promovarea ofertei investiționale a țării în fața comunității internaționale de afaceri

5.       Evaluarea Proiectelor de Investiții:

  •  Evaluarea propunerilor de proiecte de investiții în conformitate cu criteriile stabilite.
  • Analiza fezabilității și impactului economic al proiectelor propuse.

6.       Monitorizarea Performanței Investițiilor:

  • Monitorizarea performanței investițiilor existente pentru a evalua impactul și pentru a face recomandări pentru îmbunătățire.
  • Elaborarea rapoartelor periodice privind evoluția investițiilor și a indicatorilor economici relevanți.

7.       Colaborarea cu Instituțiile Financiare, partenerii de dezvoltare și Guvernamentali:

Cerințele față de candidați și competențele acestora:

  • Diplomă Universitară: Licență sau masterat în domenii relevante precum Economie, Finanțe, Afaceri Internaționale, Dezvoltare Economică, juridica sau alte domenii similare.
  • Cunoașterea pieței locale și a trendurilor economice internaționale.
  • Abilități excelente de comunicare verbală și scrisă, inclusiv capacitatea de a prezenta informații complexe în mod clar și persuasiv.
  • Cunoștințe juridice, cunoștințe de bază în domeniul legislației privind investițiile și afacerile pentru a oferi asistență în procesul de investiții.
  • Fluență în limba engleză (nivel C2).
  • Abilități Analitice puternice de analiză a datelor economice și financiare, capacitatea de a identifica tendințe și oportunități.
  • Negociere și relații interpersonale, abilități de negociere și relații interpersonale pentru a interacționa cu investitori, agenții guvernamentale și alte părți interesate cu care Agenția interacționează.
  • Gândire strategică, abilitatea de a dezvolta și implementa strategii pe termen lung pentru atragerea și facilitarea investițiilor în regiune.
  • Adaptabilitate și inițiativă, capacitatea de a se adapta rapid la schimbări și de a lua inițiativa în identificarea și abordarea noilor oportunități.
  • Etică profesională, respectarea standardelor etice și integritate în gestionarea informațiilor confidențiale în relația cu investitorii și alte părți interesate.

Documentele ce urmează a fi prezentate:

  • CV-ul candidatului;
  • Scrisoarea de motivație, care să explice de ce candidatul consideră că are abilitățile necesare pentru exercitarea funcției și de ce își dorește să ocupe funcția vacantă.

Data-limită de depunere a documentelor: 8 februarie 2024, 17:00.

Modalitatea de depunere a documentelor: online, la adresa de email: office@invest.gov.md. Sau fizică, prin depunerea dosarului la sediul Agenției, pe str. Eugen Doga, nr. 2. Dosarul sau e-mailul de depunere trebuie să conțină în subiect denumirea funcției vacante la care aplică candidatul.

Date de contact: office@invest.gov.md sau +373 78 443 331.

Salariul minim de funcție: începând de la 15.000 MDL brut lunar salariu fix, plus bonus trimestrial.