Centrul de Informații GENDERDOC-M angajează coordonator / coordonatoare de program dezvoltarea comunității LGBT

Termen de Referință (TOR) pentru Funcția de Coordonator/Coordonatoare de program pentru dezvoltarea comunității LGBT la Centrul de Informații GENDERDOC-M

Obiectiv General:

Coordonarea eficientă a tuturor evenimentelor asociate programului.

Contribuția activă la asigurarea suportului financiar al programului.

2. Responsabilități Principale:

  • Managementul evenimentelor în cadrul programului „Dezvoltrea Comunității LGBT”.
  • Evidența generală și planificarea tuturor evenimentelor desfășurate în cadrul programului.
  • Raportarea pentru lucrul programului în fața donatorilor și a membrilor organizației.
  • Asigurarea finanțării programului (scrierea cererilor de proiect și căutarea de finanțatori).
  • Evidența întâlnirilor grupurilor de suport pentru segmentele comunității LGBT, inclusiv cele desfășurate de alți angajați.
  • Organizarea evenumentelor pentru comunitatea LGBT+ în interiorul și în afara oficiului organizației.
  • Elaborare concepte pentru noi evenimente conform planului strategic al organizației, particiarea activă la elaborarea planului strategic.
  • Informarea membrilor comunității despre evenimentele desfășurate prin intermediul e-mailurilor și grupurilor de pe rețelele sociale.
  • Reprezintarea Centrului la diferite seminare, conferințe, în relațiile cu autoritățile publice, organizații internaționale și locale non-guvernamentale.
  • Furnizare informații despre evenimentele programului pentru site-ul oficial al organizației.
  • Monitorizarea evenimentelor pe care le desfășoară în cadrul programului, furnizarea informației necesare pentru evaluarea importanței evenimentelor și eficienței activității.
  • Corespondența cu finanțatorii și organizațiile partenere în Moldova și străinătate, este responsabilă față de aceștia pentru munca efectuată.
  • Menținerea comunicării cu beneficiarii centrului și redirecționarea lor către persoanele care prestează servicii.
  • Coordonarea voluntarilor organizației.
  • Menține confidențialitatea informațiilor despre beneficiarii organizației și chestiunile financiare.

3. Abilități și Calificări Necesare:

- Studiile superioare în orice domeniu relevant funcției sunt un avantaj;

- Cunoașterea limbilor română, rusă și engleză;

- Experiență în scrierea de proiecte și managementul proiectelor;

- Angajament față de valorile care țin de drepturile omului, egalitatea și acceptarea diversității;

- Priopritate pentru această funcție se va da persoanelor din comunitatea LGBT+.

4. Detalii Contractuale:

- Tipul angajării: Full-time;

- Salariu: 18 000 lei (net) pentru primele trei luni de probă și 24 370 lei (net) începând cu luna a patra, condiționat de reușita perioadei de încercare;

- Locație: Chisinău.

5. Procedura de Aplicare:

Candidații interesați sunt rugați să trimită următoarele documente:

- CV actualizat;

- Scrisoare de motivare, în care să explice de ce doresc să se alăture echipei GENDERDOC-M și cum își văd contribuția la misiunea organizației.

Documentele trebuie trimise la adresa de e-mail: info@gdm.md până la data de 10 decembrie 2023.

Notă: Doar candidații selectați vor fi contactați pentru interviu.