AO „Părinți Solidari” angajează Comunicator/comunicatoare (part-time)

Anunt

Despre AO „Părinți Solidari”

Asociația Obștească „Părinți Solidari”, este o asociație nonprofit din Republica Moldova, care reprezintă interesele copiilor elevilor și părinților întru respectarea dreptului la un sistem educațional integru și educație de calitate.

AO „Părinți Solidari” promovează integritatea în procesul educațional, transparența și  bunele practici în utilizarea banilor publici, contribuie la construirea mecanismelor eficiente de colaborare a părinților și societății civile cu sistemul educațional, încurajează   responsabilitatea socială a părinților în mediul școlar.

În anul 2024 AO „Părinți Solidari”, cu suportul financiar al AO “Reprezentanța IM Swedish Development Partner”, implementează proiectul ”Transparență și solidaritate” în cadrul căruia își propune să angajeze un comunicator/o comunicatoare, cu program de muncă part-time..

Perioada de angajare: mai - decembrie 2024;

Regim de muncă: part-time, orientativ 10-12 ore/săptămânal;

Tipul contractului: contract de autor;

Responsabilitățile comunicatorului/comunicatoarei:

  • Elaborarea în comun cu echipa de proiect a planului de comunicare;
  • Participarea la ședințele de planificare a AO Părinți Solidari;
  • Participarea la evenimentele publice și la conferințele de presă organizate de Părinți Solidari;
  • Elaborarea și publicarea materialelor de comunicare și vizibilitate (comunicate de presă, design, infografice, postări, articole, emisiuni live,);
  • Promovarea activității și produselor Asociației în format online și offline;
  • Colaborarea cu mass-media în vederea publicării materialelor elaborate;
  • Implicarea în activitatea AO „Părinți Solidari”
  • Alte responsabilități relevante.

Profilul comunicatorului/comunicatoarei

  • Studii superioare în domeniul jurnalism/comunicare/relații publice sau alte domenii relevante;
  • Experiență profesională minim 2 ani într-o poziție similară, preferabil în organizații non guvernamentale și cunoașterea subiectelor ce țin de anticorupție în sistemul educațional din Republica Moldova;
  • Competențe și abilități:
    • scrierea și redactarea materialelor;
    • gestionarea paginilor web și a rețelelor sociale;
    • abilități avansate de utilizare a computerului (MS Office, Canva, Internet);
    • abilitatea de a lucra în mod independent, pro-activ;
  • Alte cerințe specifice:spirit de inițiativă și creativitate; integritate și discreție profesională;

Vor constitui un avantaj colaborarea anterioară și cunoașterea activității AO „Părinți Solidari”.

NB! AO „Părinți Solidari” va respinge orice candidat, care, în abordările personale tolerează sau susține personal comportamente corupționale, în special, în sistemul educațional.

Dosarul de aplicare va conține:

- CV-ul actualizat;

- O listă a materialelor realizate (5-7 linkuri cu materiale relevante).

Modalitatea de depunere a dosarului

Dosarul de aplicare va fi expediat până în data de 3 mai 2024, prin e-mail parintisolidari@gmail.com cu mențiunea „Comunicator / comunicatoare”.

Pentru detalii, vă rugăm să ne contactați la adresa de e-mail sau la numerele de telefon: +373 79 660 035 - Revenco Ala, coordonatoare de proiect, +373 79535082 Bordeianu Evghenia - asistentă de proiect.

Doar candidații/tele preselectaţi/te vor fi contactați/te pentru interviu.

Articol adaugat de: Parinti Solidari