Distribuie prietenilor:

RISE Moldova (www.rise.md) anunță concurs de angajare a unui reporter.

RESPONSABILITĂȚI:
– Documentează și redactează anchete de interes public;
– Lucrează cu bazele de date naționale și internaționale;

CERINȚELE POSTULUI:
– studii superioare, preferabil în Jurnalism;
–  posedarea fluentă a limbii române. Cunoaşterea limbii engleze sau a altor limbi de circulaţie  internaţională constituie un avantaj;
– cunoștințe informatice (Excel, platforme online, social media, etc);
– sociabil, capabil de a stabili ușor contacte sociale;
– capacitatea de a prioritiza sarcinile și responsabilitățile;
– rezistență la stres, capacitate de a lucra cu termene scurte;

EXPERIENȚĂ:
– minim doi ani de experiență în jurnalism;

AVANTAJE:
– iți oferim oportunitatea de a lucra într-o echipă de profesioniști și într-o organizație dinamică care face parte din rețeaua globală a jurnaliștilor de investigație “Global Investigative Journalism Network”;
– oportunitatea de a lucra cu datele la nivel avansat;
– oportunitatea de a participa la workshop-uri profesionale și la conferințe internaționale;

DOSARUL:
– CV actualizat;
– Scrisoare de motivare (max. o pagină word);
– Portofoliu: 2 investigații jurnalistice sau 2 reportaje cu elemente de anchetă;

Vă rugăm să expediați dosarul complet la adresa de e-mail: risemoldova.project@gmail.com cu titlul: „Reporter”.

DEADLINE: 15 August 2019, ora 23:59.

NOTĂ: Doar persoanele care corespund criteriilor de selecție vor fi invitate la interviu.

RISE Moldova este o comunitate de jurnaliști de investigație, programatori și activiști din Republica Moldova și România.

RISE Moldova investighează crima organizată și face conexiuni din zone offshore, dezvăluie scheme de spălare a banilor din Europa de Est și Asia Centrală, scheme de corupție, contrabandă, fraude fiscale, trafic de arme și scoate la lumină afacerile ascunse ale politicienilor.

RISE Moldova face parte din rețeaua globală a jurnaliștilor de investigație „Global Investigative Journalism Network” și se numără printre membrii organizației „The Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP)”. În 2015 și 2016, RISE a fost partenerul pentru Republica Moldova al proiectelor globale de investigație #PanamaPapers și #SwissLeaks, coordonate de The International Consortium of Investigative Journalists.