API anunță concurs de angajare a unui contabil/unei contabile

Asociaţia Presei Independente (API) - organizație necomercială care promovează presa independentă și oferă asistență pentru dezvoltarea durabilă a organizațiilor media și a jurnaliștilor independenți la nivel național și regional, prin consolidarea capacităților profesionale, creșterea rezilienței și îmbunătățirea politicilor publice în domeniul mass-media anunță concurs de angajare a unui contabil cu program întreg de muncă.

Contabilul/contabila activează în Departamentul financiar al API, sub conducerea contabilei-șefe.

Responsabilități:

  • Recepționarea, controlul, prelucrarea și evidența documentelor primare;
  • Sistematizarea informației și introducerea datelor în sistemul 1C;
  • Administrarea și evidența conturilor creditorilor și debitorilor;
  • Asistență contabilei-șefe la întocmirea și prezentarea rapoartelor fiscale și statistice în conformitate cu legislația in vigoare;
  • Întocmirea și prezentarea rapoartelor financiare per proiect în conformitate cu cerințele donatorilor;
  • Efectuarea calculelor și transferurilor legate de impozite și taxe, salarii, precum și a altor achitări, la indicația contabilei-șefe;
  • Îndeplinirea altor indicații de serviciu ale directorului executiv și ale contabilei-șefe.

Cerințe față de candidați:

- Studii economice universitare;

- Experiență de lucru în contabilitate de cel puțin 3 ani (preferabil, în sectorul asociativ/ONG-uri);

- Experiență în perfectarea rapoartelor cerute de legislația națională, în conformitate cu Standardele Naționale de Contabilitate, legislația fiscală și legislația muncii;

- Experiența în perfectarea rapoartelor financiare pentru finanțatori din străinătate va constitui un avantaj;

- Cunoștințe de calculator, experiență de lucru în programul Excel și în programul de contabilitate 1C;

- Cunoașterea limbilor română și rusă (cunoașterea limbii engleze va constitui un avantaj);

- Seriozitate, spirit de lucru în echipă, punctualitate și responsabilitate.

Persoanele interesate sunt rugate să trimită, până la 1 martie 2023, ora 17.00, un Curriculum Vitae detaliat (cu indicarea experienței relevante și a numelor/datelor de contact a două persoane de referință), la adresa electronică api@api.md cu mențiunea „Angajare contabil/ă”.

La interviu vor fi invitate doar persoanele pre-selectate.