Concurs de selectare a unui/unei expert/e pentru elaborarea unui raport de evaluare a Legii privind promovarea ocupării forței de muncă și asigurarea de șomaj

Consiliul Național al Tineretului din Moldova anunță concurs de selecție a unui expert/experte care va presta servicii de analiză, monitorizare și elaborare a unui raport privind Legea promovării ocupării forței de muncă și asigurarea de șomaj din perspectiva tinerilor NEET în cadrul proiectului „Oportunități mai bune pentru tinerii și tinerele care nu beneficiază de educație, formare și locuri de muncă (Inițiativa de Incluziune a Tinerilor și Tinerelor NEET)”, implementat de Fundația Est-Europeană în parteneriat cu Consiliul Național al Tineretului din Moldova, Centrul Parteneriat pentru Dezvoltare și Agenția pentru Dezvoltare Regională din Transnistria, finanțat de Uniunea Europeană și cofinanțat de Suedia.

Scopul programului vizează împuternicirea organizațiilor societății civile în vederea monitorizării și dezvoltării serviciilor pentru tinerii NEET în Moldova, îmbunătățirii modalității de livrare și integrării sociale a tinerilor prin intermediul serviciilor de suport, precum și participarea la activități de instruire (online și offline) și activități practice de promovare și monitorizare a serviciilor de suport adresate tinerilor NEET.

Obiectivele concursului:

Analiza Legii privind promovarea ocupării forței de muncă și asigurarea de șomaj din perspectiva incluziunii tinerilor NEET și formularea de recomandări.

Sarcini și responsabilități:

Elaborarea raportului de analiză;

Prezentarea rezultatelor în cadrul unei conferințe;

Advocacy pentru recomandările formulate.

Cerințe specifice față de candidați:

Experiență în elaborarea analizelor de politici publice și advocacy;

Studii superioare în drept, politici publice, sociologie sau alte domenii relevante;

Cunoașterea cadrului legislativ național cu privire la promovarea ocupării forței de muncă și asigurarea de șomaj;

Cunoașterea sectorului de tineret, inclusiv problematica fenomenului NEET;

Abilități bune de comunicare și interacțiune cu reprezentanții instituțiilor de stat la nivel central și local.

Dosarul candidatului/ei trebuie să conțină:

CV-ul candidatului/ei actualizat;

Metodologia de cercetare;

Portfolio cu materiale similare realizate anterior;

Oferta financiară, cu indicarea onorariului net pentru o zi de lucru.

Dosarul va fi expediat prin e-mail la adresa: corespondenta@cntm.md cu indicarea în linia de subiect ”Concurs -elaborare raport de analiză”.

Termen limită de expediere a dosarului: 25 decembrie 2022.

Doar candidații selectați vor fi contactați. Dosarele incomplete nu vor fi examinate.

Pentru informații suplimentare puteți contacta coordonatoarea programului Mihaela Frosineac la tel: 079045992 sau prin e-mail: mihaela.frosineac@cntm.md.