AOPD angajează consultant/ă pentru renovarea paginii web www.aopd.md

Distribuie prietenilor:

Titlul funcției: consultant/ă pentru renovarea paginii web www.aopd.md

Perioada de angajare: septembrie  2020.

Informație generală:

Alianța Organizațiilor pentru Persoane cu Dizabilități din Republica Moldova (AOPD) este o uniune a 51 de organizații neguvernamentale care promovează incluziunea și respectarea drepturilor persoanelor cu dizabilități. Pe parcursul anului 2020, AOPD implementează proiectul „Mobilizare pentru drepturi” cu suportul financiar al Reprezentanței IM Swedish Development Partner în Republica Moldova.

Vizibilitatea activaților, evenimentelor, promovării drepturilor persoanelor cu dizabilități, rezultatelor intervențiilor AOPD, comunicarea, informarea și sensibilizarea  sunt activități strategice ale AOPD. În scopul îmbunătățirii funcționării pagii web www.aopd.md va fi angajat un consultant care va elabora o versiune a paginii ușor de administrat și actualizat în raport cu noile motoare de funcționare/tendințe a paginilor web.

 Sarcini și responsabilități:

Serviciu/sarcini

Perioadă

·           Elaborare concept design, structură și particularități ale site-ului.

·           Elaborare design grafic și convertirea acestuia în cod HTML.

·           Dezvoltarea codului program al paginii WEB/configurare.

·           Va fi implementat pe platforma CMS - Wordpress.

·           Elaborare site în o versiune lingvistică (Română).

·           Structura meniu-ului de site conform solicitărilor beneficiarului.

·           Posibilitatea de a încarcă pe site orice tip de fișiere text și fișiere media.

·           Designul site-ului va fi atrăgător, cu sobrietatea necesară imaginii unei instituții publice, dar fără a da impresia de rigiditate.

·           Contrastul dintre litere/scris va fi suficient de mare pentru vizualizarea rapidă a conținutului. Fonturile utilizate vor asigura lizibilitatea    textului indiferent de browser sau platforma utilizatorilor.

·           Va fi implementat instrument special pentru persoane cu dificultăți de vedere.

·           Responsive Design, accesibil si ușor de utilizat de pe orice dispozitiv modern (telefon, tabletă, notebook, PC etc.).

·           Site-ul va fi dezvoltat după cerințele solicitate din caietul de sarcini inclusiv în urma ședințelor de grup.

·           Site-ul va respecta toate standardele actuale în domeniul web. Optimizare pentru motoarele de căutare (SEO).

·           Instalare si configurare de elemente din site-uri de socializare (Facebook, Twitter, Google +, VKontacte etc).

·           Încărcarea site-ului pe serverul de web-hosting, configurare site, ajustare servicii web. Lansare site-ului pentru public în rețea Internet.

·           Google Analytics - statistici ale vizitatorilor.

Septembrie

·        Suport tehnic de buna funcționare a site-ului și consultanță de utilizarea a panoului de administrare a site-ului.

·        Instruirea administratorilor de conținut și a administratorilor de site.

Cerințe față de candidat:

  • Experiență de lucru în domeniul IT şi creare pagini Web de cel puțin 3 ani;
  • Experiență în domeniul gestionării paginilor web, inclusiv abilități de editare a materialului în format diferit (text, video, audio);
  • Abilitatea de a lucra în termeni de timp restrânși și de a îndeplini sarcinile operativ;
  • Flexibilitate;
  • Punctualitate.

Condițiile de activitate: Consultantul/a va fi angajat prin contract de prestări servicii.

 DOSARUL DE APLICARE VA CONȚINE:

  1. CV-ul candidatului.
  2. Portofoliul lucrărilor similare realizate.
  3. Ofertă financiară.

Candidații vor expedia dosarele la adresa de e-mail: viorica.aftene@aopd.md, cu mențiunea „Concurs consultant pentru renovarea paginii web www.aopd.md”, până la data de 2 septembrie 2020. Detalii la numărul de telefon 079 222 505.

Pentru interviu vor fi contactați doar candidații care vor corespunde cerințelor de calificare.

Articolele publicate din 1 iunie 2020 nu au fost supuse verificarilor

logoStarNet

Hostingul si serviciile internet pentru administrarea portalului CIVIC.MD sunt oferite gratuit de compania Starnet