Angajare de lucrător în teren ( outreacer) în rîndul BSB ( bărbați care  întrețin relatii sexuale cu barbați)

Distribuie prietenilor:

Centrul de Informații GENDERDOC-M anunță concursul de angajare pentru funcția de lucrător în teren ( outreacer) în rîndul BSB ( bărbați care  întrețin relatii sexuale cu barbați).

 Responsabilități:

  • A realiza iesiri in teren si de club;
  • A oferi consilieri individuale si/sau in grup beneficiarilor; suport psiho-social
  • A oferi informatii beneficiarilor despre HIV/ITS si promova un comportament sexual protejat;
  • CTH ( consiliere si testare voluntara) la HIV, sifilis, hepatita virala,B,C cu teste rapide pe saliva si capilare
  • In caz de necesitate de referit sau acompaniat beneficiarul la institutia medicala.
  • A duce evidenta beneficiarilor ( noi, acoperiti, permanenti) prin intermediul introducerii lor in softul online 1 C.
  • menținerea legăturii cu membrii comunitatii LGBT și notificarea acestora despre toate evenimente ale organizației.
  • A duce evidentsa mijloacelor de protectie primite si distribuite beneficiarilor;
  • A completa fisele de ruta si a le raporta coordonatorului outreach, asistentului proiectului cit si managerului de proiect.
  • Lucrul în teren va fi realizat în locurile speciale de întîlnire în afara oficiului pe tot parcursul anului.
  • reprezentarea Centrului la diverse seminarii, conferințe, în relațiile cu autoritățile publice, organizațiile neguvernamentale internaționale și locale.

Cerințe:

- Cunoașterea situației a BSB ( bărbați care  întrețin relatii sexuale cu barbați)

Limba română și rusă (limba engleză - binevenită);

- Bunăvoință și comunicabilitate;

- Cunoașterea specificului  de lucru cu BSB ( bărbați care  întrețin relatii sexuale cu barbați) in special in locurile speciale pentru întîlnire;

- Lucru în baza principiului de la egal la egal (membru comunității  BSB - bărbați care  întrețin relatii sexuale cu barbați);

- Existenta unei retele de BSB precum si capacitatea extinderii acestora in lucrul de viitor

- Disciplină, operativitate;

- Prioritate în angajare este oferită voluntarilor și beneficiarilor BSB a organizației GENDERDOC-M.

Contract de muncă pentru un an. Salariul este negociabil.

Regim de lucru: part-time (20 ore în săptămână).

CV-ul și o scrisoare de motivație pentru participarea la concurs vor fi acceptate până în data de 27 ianuarie  2020, ora 18:00, la adresa: info@gdm.md

Întrebările pot fi adresate la numărul 022-28-88-59

*Centrul de Informații GENDERDOC-M este o organizație publică non-guvernamentală din Republica Moldova, care lucrează pentru protecția și promovarea drepturilor LGBT (lesbiene, gay,bisexuali și persoane transgender).

Alte articole:

Articolele publicate din 1 iunie 2020 nu au fost supuse verificarilor

logoStarNet

Hostingul si serviciile internet pentru administrarea portalului CIVIC.MD sunt oferite gratuit de compania Starnet