hackathon

AOPD angajează jurist

Ajută-ne să distribuim acest articol:

Titlul funcției:  jurist/ă

Perioada de angajare:  martie 2019-decembrie 2019;

Condițiile de angajare: juristul va activa în baza contractului de prestare servicii.

Informație generalăAlianța Organizațiilor pentru Persoane cu Dizabilități (AOPD) este o uniune deschisă a 38 organizații neguvernamentale active în promovarea drepturilor persoanelor cu dizabilități. În perioada  ianuarie – decembrie 2019, AOPD implementează proiectul Mobilizarea membrilor AOPD pentru respectarea drepturilor persoanelor cu dizabilități”, cu suportul financiar al Reprezentanței IM Swedish Development Partner.

Scopul funcție: asigurarea suportului juridic specializat în procesul de advocacy pentru drepturile persoanelor cu dizabilități.

Responsabilități:

  • Asigurarea consultanței în procesul de elaborare a propunerilor privind dezvoltarea cadrului legislativ și normativ privind asigurarea drepturilor persoanelor cu dizabilități;
  • Efectuarea expertizei și suport juridic în activitățile AOPD;
  • Vizarea contractelor încheiate de către AOPD cu alte structuri;
  • Asigurarea reprezentării intereselor instituției în instanțele de judecată și alte autorități/instituții.

       Cerințe față de candidat:

  • Studii superioare în domeniul juridic, studii post universitare vor constitui un avantaj;
  • Experiență profesională: 5 ani în domeniul jurisprudenței, preferabil experiență în domeniul protecției drepturilor persoanelor cu dizabilități;
  • Competențe dovedite de cunoaștere și analiză a cadrului legislativ în vederea elaborării amendamentelor;
  • Experiență de lucru cu organizații neguvernamentale va constitui un avantaj;
  • Abilități de lucru la calculator (obligatoriu Word, Excel, PowerPoint şi Internet);
  • Abilități bune de lucru în echipă.

      Calități personale:

  • Organizare și responsabilitate,
  • Punctualitate,
  • Orientare pe rezultate;
  • Flexibilitate
  • Inițiativă.

Dosarul candidatului pentru poziția de consultant va conține:

  • CV-ul care demonstrează calificările, competențele, experiență relevantă

 domeniului dat de activitate;

  • Date de contact a 3 persoane de referință.

Persoanele interesate vor expedia dosarele până   16 martie 2019, la adresa electronică aopdmoldova@gmail.com ,  cu titlul  mesajului,  CPS_jurist.

Persoana de contact: Galina Climov, tel: +373 079222505.

Doar candidații preselectați vor fi invitați la interviu.