Anunțuri de Angajare

Comisia Naţională a Pieţei Financiare angajează specialist superior în Direcţia generală participanţi profesionişti piaţa de capital

DENUMIRE POST: INSPECTOR SUPERIOR (perioadă nedeterminată) – 1 poziție.

Direcţia generală participanţi profesionişti piaţa de capital

Obiectivele postului: contribuirea la realizarea scopurilor şi obiectivelor de bază ale Comisiei Naţionale a Pieţei Financiare, prin aplicarea şi respectarea conformă a legislaţiei pe piaţa financiară nebancară, în scopul asigurării stabilităţii, transparenţei, siguranţei şi eficienţei pieţei financiare nebancare, precum şi protejării drepturilor participanţilor, investitorilor şi beneficiarilor de servicii pe piaţa financiară nebancară.

Cerințe pentru ocuparea postului:

-         Studii superioare în domeniul finanțelor/economic/juridic;-         Experiență profesională în domeniul pieței de capital (va constitui un avantaj);-         Cunoștințe de legislație specifică domeniului pieței de capital;-         Cunoașterea fluentă a limbii române;-         Cunoștințe de nivel mediu a limbii engleze;-         Cunoștințe de nivel mediu MS Office: Word, Excel, PowerPoint, Outlook.

 Competențe organizaționale:

  • Orientare către rezultate;
  • Munca în echipă;
  • Abilități de analiză și sinteză;
  • Creativitate și inovație;
  • Etică și integritate;
  • Înțelegere și tact organizațional.

Principalele atribuții funcționale:

  • Realizarea activităţilor privind supravegherea off-site și on-site a activităţii participanţilor profesionişti la piaţa de capital;
  • Aplicarea şi respectarea conformă a legislaţiei în domeniul supravegherii activităţii participanţilor profesioniști la piața de capital;
  • Monitorizarea circulației valorilor mobiliare pe piața de capital;
  • Identificarea şi evaluarea riscurilor sistemice aferente activităţii participanţilor profesionişti şi întreprinderea măsurilor pentru reducerea acestora.
  • Asigurarea stabilităţii, transparenţei, siguranţei şi eficienţei pieţei de capital, precum şi protejarea drepturilor investitorilor şi beneficiarilor de servicii financiare pe piața de capital;
  • Realizarea activităţilor privind elaborarea cadrului normativ pe piaţa de capital, precum şi implementarea adecvată al acestuia.

Termenul limită pentru depunerea candidaturilor: 15.05.2018.

Pentru participarea la concurs, accesaţi: https://www.cnpf.md/md/posv/.

tel. 022-859-420, Natalia Cvasiuc, şef Serviciu resurse umane şi integritate.

Vor fi contactate doar persoanele care întrunesc condiţiile concursului.

Gazduit pe amplica.md