Anunțuri de Angajare

Ziarul de Gardă angajează reporter investigații

CERINȚE FAȚĂ DE CANDIDAT

  •       Educație: Studii universitare în jurnalism, comunicare, filologie sau alte domenii adiacente;
  •       Experiența profesională:  Experiență de lucru într-o poziţie similară este un avantaj.

Competențe și Abilități:

  •       cunoașterea bună a limbii române;
  •       abilități analitice, de identificare a subiectelor specifice, de comunicare cu sursele relevante anchetelor reportericești, de colectare și verificare a datelor pentru materiale jurnalistice;
  •       cunoașterea bună a realităților politice și sociale din Republica Moldova și din lume, a instituțiilor publice și a responsabilităților acestora, a bazelor de date relevante;
  •    responsabilitate, punctualitate;
  •      cunoașterea limbii engleze va constitui un avantaj;
  •        abilități de realizare a materialelor foto și video vor constitui un avantaj;
  •       abilități de realizare a materialelor multimedia, de plasare pe web și promovare a acestora (redacția poate oferi training);
  •       deschidere față de cerințele redacționale, inclusiv acceptarea de a învăța în permanență, de a participa la traininguri organizate de redacție sau de partenerii săi;
  •       cunoașterea și respectarea valorilor ZdG/RdG;

Alte cerințe și/sau condiții specifice pentru această poziție:

  •       Neafiliere politică (candidatul nu poate fi membru/activist politic);
  •       Respectarea valorilor și principiilor jurnalismului independent;
  •       Integritate și discreție profesională;
  •       Permisul auto și experiența de șofat vor constitui un avantaj;
  •       Disponibilitate de  a îndeplini unele sarcini în condiții stresante;

ATRIBUȚII ȘI RESPONSABILITĂȚI

  •       Urmărește actualitatea și identifică subiecte pentru investigații jurnalistice
  •       Documentează, analizează subiecte de interes public, muncește cu sursele
  •       Verifică faptele și datele, asigură respectarea normelor deontologice

CONDIȚII DE MUNCĂ:

        Redacția asigură:

  • un loc de muncă dotat cu echipamentele și materialele necesare
  • un salariu motivant, contract de muncă, achitarea taxelor obligatorii
  • respectarea libertăților și drepturilor reportericesti
  • un climat redacțional binevoitor, plin de respect și colegialitate
  • condiții de creștere profesională

Persoanele interesate trebuie să prezinte Dosarul de Angajare compus din:

  •       CV-ul actualizat;
  •       linkuri la materiale jurnalistice publicate anterior.

Dosarul de Angajare va fi expediat prin e-mail la adresa  ziardegarda@gmail.com cu titlul: reporter-investigații

Dosarele sunt așteptate până la 20 martie 2018.

Gazduit pe amplica.md